سیستم‌های دوربین مداربسته  شامل تجهیزاتی از جمله دوربین‌های مداربسته، DVR (ضبط‌کننده‌های ویدئوی دیجیتال)، NVR (ضبط‌کننده‌های ویدئوی شبکه) و همچنین ابزارهایی برای نصب دوربین‌های مداربسته را باید تامین کنید.هنگام خرید سیستم دوربین باید عوامل زیادی را در نظر گرفت، به عنوان مثال نحوه استفاده از سیستم، مشخصات فنی دوربین مدار بسته و محدودیت های محیطی که سیستم در آن نصب شده است. هر بخش از راهنمای خریدار در زیر به شما در مورد جنبه های مختلف دوربین ها اطلاع می دهد.
اندازه تراشه CCD و مجموعه تراشه

وظیفه اصلی دوربین مدار بسته گرفتن نور و تبدیل آن به سیگنال ویدئویی است. در هسته دوربین مدار بسته یک سنسور CCD (Charge Coupled Device) قرار دارد. این نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. پردازش سیگنال سیگنال الکتریکی را به سیگنال ویدیویی تبدیل می کند که می تواند روی صفحه نمایش داده شود یا ضبط شود.
CCD از مدارهای مجتمع آشکارساز نوری تشکیل شده است که از نیمه هادی ها استفاده می کنند. لنز دوربین نور را روی حسگر تصویر CCD متمرکز می کند. دیودهای عکس، نواحی نور و تاریکی تصویر را حس می کنند و این منجر به بار الکتریکی متناسب با سطح نور می شود. یک منطقه روشن تر باعث شارژ بیشتر می شود. دیودهای عکس ماتریسی از ردیف ها و ستون ها را تشکیل می دهند و سلول های تصویری یا پیکسل نامیده می شوند. سپس شارژ روی دیودها پردازش می شود.CCD ها دارای اندازه های مختلف سطح هستند، معمولاً 1/2 اینچ، 1/3 اینچ، 1/4 اینچ و 1/8 اینچ. به طور خلاصه، اینها اندازه واقعی سنسورها نیستند، بلکه بر اساس معادل لوله دوربین فیلمبرداری آنها هستند، زیرا از نظر تاریخی، از سنسورهای تصویر برای جایگزینی لوله های دوربین فیلمبرداری استفاده می شد، بنابراین سنسوری با سنسور دیجیتال 1/4 اینچی با دقت بیشتری توصیف می شود. به عنوان "معادل لوله دوربین فیلمبرداری 1/4 اینچی".

آنالوگ در مقابل دیجیتال

آنالوگ

در یک سیستم دوربین آنالوگ، دوربین یک سیگنال آنالوگ را می گیرد و این سیگنال از طریق یک کابل کواکس به DVR (ضبط کننده ویدئوی دیجیتال) منتقل می شود. DVR سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند، آن را فشرده می‌کند و روی یک هارد دیسک درون DVR ذخیره می‌شود. فیلم را می توان بر روی مانیتورهای متصل به DVR مشاهده کرد یا سیگنال را می توان از طریق شبکه ارسال کرد تا روی صفحه کامپیوتر مشاهده شود. DVR را می توان برای انتقال از طریق اینترنت تنظیم کرد و هنگامی که این کار با یک سیستم آنالوگ انجام می شود، تمام سیگنال های دوربین ها به صورت یک جریان با استفاده از یک آدرس IP ارسال می شود و این کار آن را بسیار کارآمد می کند.
 

دوربین دیجیتال تحت شبکه IP

با دوربین های دیجیتال IP (پروتکل اینترنت)،

 هر دوربین یک سیگنال آنالوگ را می گیرد، اما این سیگنال در خود دوربین به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود. پردازش دیجیتال ممکن است در داخل دوربین نیز رخ دهد. سپس سیگنال دیجیتال از طریق یک LAN (شبکه محلی) ارسال می شود. کابل های مورد استفاده در اینجا اترنت هستند، به عنوان مثال Cat5e.
به جای DVR سیستم آنالوگ، برای دوربین های IP، ویدیوهای هر دوربین فشرده شده و روی یک NVR (ضبط کننده ویدئوی شبکه) ضبط می شود. تفاوت اصلی این است که سیگنال دیجیتال است و وضوح بسیار بالاتری نسبت به آنالوگ دارد (در این راهنما به ادامه مطلب مراجعه کنید). NVR ویدیو را از تمام دوربین ها پخش می کند و از طریق LAN و اینترنت برای مشاهده از راه دور پخش می کند.
 

DSP - پردازش سیگنال دیجیتال

دوربین های پردازش سیگنال دیجیتال از تراشه DSP برای تبدیل سیگنال های ویدئویی آنالوگ به دیجیتال استفاده می کنند. سیگنال آنالوگ توسط یک تراشه CCD (دستگاه جفت شارژ - به بالا مراجعه کنید) تولید می شود و سپس تراشه DSP به دیجیتال تبدیل می شود. از مزایای دوربین DSP می توان به افزایش روشنایی، پایداری بیشتر تصویر، تصویر واضح تر و بازده انرژی بهتر اشاره کرد. همچنین حساسیت به نویز کاهش یافته است.

کابل ها و اتصالات دوربین

یک سیستم دوربین مدار بسته موثر نیاز به کابل کشی و کانکتورهای صحیح و با کیفیت برای اتصال اجزای سیستم به یکدیگر دارد.
 

کابل های کواکسیال سیمی

این کابل دو کابل است که برای تامین برق و سیگنال ویدئویی به هم متصل شده اند. این کابل با نام RG59 شناخته می شود. عنصر ویدئویی کابل سیامی امکان انتقال سیگنال ویدئویی از دوربین به DVR را فراهم می کند. کابل برق، برق دوربین را از جعبه برق تامین می کند. کابل برق از اتصال BNC استفاده می کند. کابل سیامی با سیستم های دوربین آنالوگ یا سیستم های با وضوح بالا (HD) که از کواکس استفاده می کنند، به عنوان مثال دوربین های HD-CVI یا HD-TVI سازگار است.
مهم است که از کابل گیج مناسب استفاده کنید، یعنی ضخامت کابل. گیج با AWG (American Wire Gauge) اندازه گیری می شود و هر چه گیج کوچکتر باشد کابل ضخیم تر است. کابل‌های ضخیم‌تر به آن اجازه می‌دهند تا از برق به طور موثرتری استفاده کند و سنج کابل باید بر اساس کاربرد انتخاب شود.
 

کابل های اترنت Cat5e یا کابل شبکه

کابل Cat5e را می توان برای دوربین های آنالوگ یا IP استفاده کرد و امکان انتقال ویدئو تا 3000 فوت را فراهم می کند.
این کابل از کانکتور RJ45 استفاده می کند. این یک کابل محبوب برای سیستم های دوربین مدار بسته است و برای سیستم های دوربین IP حیاتی است. Cat5e برای سیستم‌های آنالوگ ایده‌آل است، اما نیاز به استفاده از بالون ویدیویی (مبدل) دارد تا امکان تعویض کواکس سنتی را فراهم کند.

کابل های Cat5 بی کیفیت هستند و نمی توان از آنها با سیستم های دوربین مداربسته استفاده کرد، Cat5e کابل بهتری برای این کاربردها است.
اینکه چگونه دوربین های خود را نیرو می دهید چیز دیگری است که باید با Cat5e در نظر داشته باشید. سیستمی به نام PoE، Power over Ethernet وجود دارد که اکنون به آن خواهیم پرداخت.

PoE - برق تغذیه دوربین  از طریق اترنت

PoE (Power over Ethernet) فناوری است که به دوربین ها اجازه می دهد از یک کابل شبکه Cat5e تغذیه شوند. معمولاً یک دوربین به 2 کابل نیاز دارد، یکی برای سیگنال ویدیویی و دیگری برای برق. اگر دوربینی با PoE فعال باشد، تنها یک کابل لازم است که برق را تامین کند و همچنین سیگنال ویدئویی را کنترل کند.

مزایای PoE

صرفه جویی در زمان و هزینه  - با عدم نصب کابل برق می توان صرفه جویی کرد. کابل های شبکه برای نصب نیازی به برقکار ماهر ندارند.
محل قرارگیری دوربین ها  – از آنجایی که دوربین ها نیازی به پریز برق ندارند، می توان آن ها را در هر مکانی قرار داد و در صورت لزوم می توان آن ها را به راحتی جابه جا کرد.
ایمنی  - PoE یک سیستم هوشمند است و از تجهیزات در برابر نصب نادرست، اضافه بار برق یا کمبود برق محافظت می کند.
قابلیت اطمینان  - قدرت از یک منبع به جای پریزهای دیواری متفاوت سرچشمه می گیرد، بنابراین قابلیت اطمینان نیرو را بهبود می بخشد. در صورت خرابی می توان از PoE با منبع تغذیه دیگری بک آپ گرفت.
مقیاس پذیری  - توزیع شبکه با PoE آسان تر است.

با سیم و بی سیم

دوربین ها می توانند سیمی یا بی سیم باشند.
دوربین های سیمی از کابل هایی با PoE (توان از طریق اترنت) استفاده می کنند. PoE به این معنی است که شما فقط یک کابل به هر دوربین وصل کرده اید که نصب را آسان تر می کند.
سیگنال دوربین های سیمی تحت تأثیر از دست دادن اینترنت یا تداخل قرار نمی گیرد، بنابراین سیگنال قابل اعتمادتر است. دوربین‌های بی‌سیم تحت تأثیر از دست دادن Wifi یا سیگنال ضعیف Wifi ناشی از دیوارها و آب و هوا قرار می‌گیرند.
دوربین‌های بی‌سیم این مزیت عمده را دارند که نیازی به سوراخ کردن دیوارها نیست و اگر نصب دوربین بی‌سیم را بردارید، این ویژگی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و مانند قبل از نصب باقی می‌ماند.
دوربین‌های سیمی معمولاً در محیط‌های تجاری و تجاری استفاده می‌شوند، در حالی که بی‌سیم برای مصارف مسکونی محبوب‌تر است.

دوربین های سیمی مزایای معایب تداخل محدود از دستگاه های دیگرنصب سخت تر است
سیگنال به راحتی هک یا مسدود نمی شود
سوراخ هایی در دیوارها برای تغذیه کابل ها حفر شده است
برای مناطق مختلف حفاظت شده خوب است
قابل حمل نیست و به راحتی به مکان دیگری منتقل می شود.
برای ساختمان های بزرگ خوب است
کیفیت تصویر بهتر از بی سیم
سیگنال پایدارتر از بی سیم است
دوربین های بی سیم مزایای
معایب نصب سریع و ساده
می تواند تحت تأثیر تداخلی باشد که باعث خرابی یا تحریک نادرست تشخیص حرکت می شود
بدون نیاز به سوراخ در دیوار
احتمال هک شدن
دوربین ها را می توان در هر مکانی قرار داد اما باید در محدوده Wifi باشد
گران تر از سیستم های سیمی
قابل حمل است و به راحتی به ساختمان دیگری منتقل می شود
برای برق نیاز به یک کابل دارد
 

وضوح

وضوح دوربین به عنوان مقدار جزئیاتی که دوربین مدار بسته می تواند ثبت کند تعریف می شود. وضوح با پیکسل اندازه گیری می شود. تعداد پیکسل‌های بیشتر، به معنای جزئیات بیشتر و تصاویر بزرگ‌تر بدون تار یا دانه‌دار بودن است. رزولوشن ها بر حسب مگاپیکسل اندازه گیری می شوند که کمی بیش از یک میلیون پیکسل، به طور دقیق 1,048,576 است. وضوح افقی در وضوح عمودی ضرب می شود تا به مقدار کل بر حسب مگاپیکسل برسد. بهترین رزولوشن دوربین مدار بسته در پایین جدول زیر قابل مشاهده است.
دوربین مداربسته وضوح تصویر رایج

دوربین مداربسته وضوح تصویر رایج به  نام پیکسل (W X H)
کیفیت 720p HD
1280 x 720
کیفیت 960p HD
1280 x 960
1.3 مگاپیکسل
1280 x 1024
2 مگاپیکسل
1600 در 1200
1080p HD
1920 x 1080
3 مگاپیکسل
2048 x 1536
4 مگاپیکسل
2592 x 1520
5 مگاپیکس‌ل
2592 x 1944
 HD - وضوح بالا

امیدوارهستیم که مطالب وبلاگ مورد پسند وکاربردی برای شما بوده باشد 

فروشگاه سیستم های امنیتی ونظارتی دوربین مداربسته ودزدگیر اماکن دزدبین بهترین کیفیت محصولات با گارانتی معتبر را برروی سایت خود برای رفاه بیشتر حال مشتریان قرار داده است .امید است که مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد